Posviťte dětem

Věnujte pozornost osvětlení v dětském pokojíčku. Pro dobré osvětlení každé obytné místnosti je ideální vystřídat alespoň pět typů svítidel, která dostatečně pokryjí potřebu světla v místnosti. S módou bodového osvětlení se z dětských pokojů pomalu vytrácejí lustry. Úplně vynechat centrální osvětlení však není příliš praktické — děti si často hrají v celém prostoru pokoje a někdy je prostě třeba rozsvítit velké světlo, vyluxovat nebo vysbírat lego i z nejzapadlejších koutů a pak se zase vrátit k měkčímu světlu stojací lampy.
dívka s lampou 
·         Pět míst
Až se někdy nadšeně zastavíte u svítidel s veselými barvami, dětskými motivy a zajímavým designem, uvažte racionálně, jestli má vaše dítě skutečně dobře osvětlený pokoj. Mělo by dobře vidět jednak v celém pokoji, jednak u postele, na pracovním stole, u místa pro hraní a při posezení s knihou.
lampa se vzory 
·         Každý věk svítí jinak
Rozdíl v atmosféře pokoje studenta mateřské školy a žáka vyššího stupně je patrný na první pohled. Jiný je nábytek, jiné potřeby, jiné barvy i materiály, kterými ten určitý věk touží být obklopen. A světla? Miminku nad postýlkou bliká bdělá bludička, která ho i uprostřed tmavé noci ujistí, že tu není samo. A protože je to bludička věrná, může se stát, že se stane průvodcem nočních dobrodružství na dlouhá léta.
 
Osvětlení v pokoji nejmenších dětí má vůbec velmi specifický charakter: mělo by skutečně svítit, mělo by být veselé, hravé, a ještě navíc bezpečné, protože zvědavé ruce se uhlídat nedají. Při vybírání lampy nad postel nebo na noční stolek se přesvědčte, že se dítě nemůže popálit o žárovku nebo rozehřáté stínidlo. A ještě předtím, než vám prodavač lampičku s roztomilými medvídky na stínidle zabalí, ujistěte se, že jste připraveni ji za několik krátkých let vyměnit za dekor, který bude více odpovídat věku vašeho dítěte.

Posviťte dětem
Share