Příprava bytu na příchod miminka

Zatímco si užíváte dne těhotenství, měla byste si rozmyslet, kde vaše narozené miminko bude mít místo pro své potřebné věci. Seznamte se proto s těmi nejdůležitějšími.
novorozeně v náručí
·        Kojenec (0-6 měsíců)
Pokud nutně nemáte ve svém bytě volnou místnost, nevadí. Dítě potřebuje především hodně podnětů, které může vnímat malé garsonce stejně jako ve čtyřpokojovém bytě. Je ovšem dobré vymezit si prostor na zařízení, které potřebujete pro obsluhu miminka – postýlka, ohrádka, hrací plocha, přebalovací pult. Tyto záležitosti zpříjemní první část na světě nejen vašemu miminku, ale hlavně vám samotným.
·        Přebalovací pult
Na trhu již nyní najdete nepřeberné množství větších komod hodné do bytů, tak i závěsné pulty, které je vhodné využít v malých bytech. Přebalovací pult šetří vaše záda, navíc představuje místo, kde můžete mít všechny potřeby k přebalování vašeho dítěte po ruce. Je vhodné umístit k pultu hned odpadkový koš, který vám ušetří zbytečné kroky a nepořádek v pokoji.
matka a polibek
·        Postýlka
V ideálním případě ji umístíme vždy do středu místnosti, aby miminko, které už otáčí hlavičku, mělo možnost sledovat prostředí okolo sebe. Ne vždy je to však možné.
·        Hrací plocha
Je důležité si uvědomit, že jako my potřebujeme prostor pro sebe, stejně tomu bude mít i malý človíček. Hrací plocha nemusí sloužit pouze k lezení. Svým vzhledem a také dítěti podněty k tréninku rozlišovacích schopností. Záleží na prostoru, který máte k dispozici, ale opět je dobré věnovat hrací ploše alespoň kousek místa – stačí klidně jeden čtvereční metr.
·        Ohrádka
I toto zařízení poskytuje dětem podněty a rodičům pocit, že její dítě alespoň v jisté míře v bezpečí. Je důležité si říct, že všechna zařízení domácnosti vázaná na vývoj dítěte jsou dočasná a po pár měsících je potřeba je vyměnit za jiná. Přesto bychom jim podle svých možností měli vymezit větší či menší část bytu. Je dobré dbát na pestré ztvárnění, barevnost a strukturu, které vašemu miminku poskytne možnost seznamovat se se světem a učit se.
 

Příprava bytu na příchod miminka
Share