Jste závislí na nakupování?


Sice už máme doma čtvery kalhoty, šest podobných sukní, šatů tolik, že se nám nevejdou do skříně, ale stále dokola navštěvujeme obchoďáky a zboží přebíráme a probíráme, až narazíme na něco, co chceme a musíme prostě mít!
V dnešní době je opravdu jednoduché si něco pořídit. Ať už v obchodě nebo ještě pohodlněji z internetu. To se podíváme na obrázek bot, který tě pak následujících čtrnáct dní pronásleduje, až neodoláš a třemi kliknutími si je koupíš. A nemusíš ani tedy do obchoďáku, jak někteří milujeme! Může být tedy nakupování závislé? Ano! Dva příklady, kdy je třeba se zamyslet, zda nejste shopaholici vám přiblížíme!
velký nákup.jpg

Internetovénakupováníjako hobby

Někdo však našel zálibu právě v internetovém nakupování a slouží mu jako relaxace po práci. U kávy si hodíme nohy na stůl, prohlížíme oblíbené obchody a něco málo si koupíme. Ať už je to řasenka, lak na nehty či jednoduchý top, který byl za neodolatelnou cenu. Pokud však k placení používáte výhradně svoje dostupné finance, asi se to dá nazvat jako koníček. Pozor však, pokud už používáte na nákupy nějakou tu kreditní kartu, kde čerpáte finance, které nejsou vlastně vaše, ale budete je muset postupně dotlačit!
platba za nákup.jpg

Nakupováníjako droga

Někdo v nákupech utápí svoje starosti nebo momentální rozčarování. Když tě kolegové v práci vytočí, rozhodneš se, že si zajdeš koupit nějaké pěkné botičky a ano, je ti hned lépe. Bohužel však brzy euforie z nakoupení vyprchá a ty se můžeš dostat zase do nějakého stavu, ze kterého zase hledáš cestu ven právě nakupováním. U lidí s vysokými příjmy to asi tolik nevadí, ale u lidí, kteří nemají příliš vysoké příjmy na to, aby si mohli dovolit léčit svoje nálady nákupy, by to mohl být problém. Dle dostupných informací však je řešení špatné nálady nakupováním právě známkou závislosti a nazývá se dokonce shopaholismus. A i když se to zdá vtipné, tak je to opravdu podobné jako závislost na drogách.