Blesky přitahují nejen místa, ale i někteří lidé

Ačkoliv moderní věda dokázala, že blesk není nic jiného nežli zvukový atmosférický jev, přesto mnoho lidí dodnes fascinuje. Dříve ho lidé považovali za hlas bohů, kteří se na lidstvo z nějakého důvodu rozhněvali. I když jsou tyto doby dávnou historií, přesto v některých z nás hrom vyvolává pocit úzkosti a strachu. Věda v tom má však jasno a dokáže nám tento jev naprosto logicky vysvětlit.
noční bouře
o   V zahuštěných a ochlazených vodních párách (chcete-li mracích) dochází k přenosu vln (polarizaci) elektrického náboje a následně k jeho krátkodobému vybití.
o   To je doprovázeno světelným zábleskem a zvukem hromu (šokovou vlnou).
Podle vědců se nad zemským povrchem projeví každou minutu neuvěřitelných šest tisíc blesků.Ročně to znamená přibližně šestnáct miliónů světelných bouří. Silný elektrický výboj má velkou teplotu i rychlost. Proto dokáže na Zemi způsobit značné škody.
energie z blesku

Živý hromosvod

Nejvíce jsou blesky navštěvována místa, která jsou bohatá na srážky. Jsou to oblasti kolem rovníku, kde se nachází tropický pás zeměkoule.
·         Nejvíce si těchto „nebeských jevů“ užijí obyvatelé v horách Demokratické republiky Kongo. Za rok je tu spočítáno v průměru na jeden čtvereční kilometr oblohysto padesát osm světelných výbojů.
·         Druhé místo obsadil jihoasijský Singapur a na třetí příčce se usadila Brazílie.
bouřka nad městem

Rekordy však nedrží pouze města a území. Na světě je několik lidí, kteří blesky z neznámých důvodů přitahují, a dokonce jejich útok i přežijí. Jedním z nich byl hlídač národního parku Shenandoah, který leží v americké Virginii. Muž se jmenoval Roy Sullivan, ale místní mu začali přezdívat „živý hromosvod“. Se svými sedmi blízkými kontakty s bleskem byl zapsán i do Guinessovy knihy rekordů. Všechny údery přežil bez větší úhony, a nakonec zemřel vlastní rukou. V jedenasedmdesáti letech onemocněl chorobou mládí. Zabil se z nešťastné lásky.