Bez proudu nelze žít

Dá se říci, že jsme v našem každodenním životě na elektřině přímo bytostně závislí. Protože dokážete si vůbec představit, jak by váš život bez elektrického proudu vypadal? Ráno byste vstali do tmy, zapálili svíčku, abyste se o něco nepřerazili, podpálili nějaké to dřevo v kamnech, abyste snad tak během hodiny uvařili na plotně trochu vody na ranní kávu, pak byste se spíše jenom po paměti jakž takž učesali a opláchli a šli do práce, kde by se odehrávalo až do rozednění totéž.
elektrikář u skříňky
Pak byste se za šera nebo za tmy vrátili domů, umyli se při petrolejce dost možná v ledové vodě, protože váš elektrický bojler by byl mimo provoz, a následně tupě zírali do zdi nebo z okna, protože televizi bez proudu nezapnete. Pak hurá se slepicemi na kutě a ráno zase totéž nanovo.
Prostě si už dnes život bez elektřiny jen těžko představíme. A můžeme být rádi, že elektřinu domů zavedenou máme.
elektrikář se zásuvkou
Jenže… můžeme být vlastně rádi? Jistě, tato nám prokazuje cenné služby, o nichž si předchozí generace nejednou mohly nechat leda tak zdát, jenže ono není všechno zlato, co se třpytí. Protože i taková elektřina může mít své mouchy, leccos se může klidně i naprosto nečekaně pokazit.
Někdy se docela obyčejně porouchá třeba zásuvka nebo nějaký vypínač, někdy nám nějaký ten přístroj trochu probíjí, občas se v něm zajiskří nebo se z něj krapet zakouří, případně to začne vydávat nezvyklý zvuk, někdy nám bliká světlo a někdy nám třeba něco vyhodí jističe,… Je toho dost, co se může pokazit.
A my? Přece hned nebudeme shánět elektrikáře. Zkusíme se v tom nejprve povrtat sami a třeba odstraníme problém, aniž bychom museli zbytečně tvrdnout doma a pak platit řemeslníka.
Jistě, jsou případy, kdy si s nějakou tou menší poruchou poradíme. Jistě, jsou i případy, kdy něco rozvrtáme natolik, že nakonec už odborníka ani shánět nemusíme, protože už by to ani dotyčný stejně nedal dohromady. Jenže to jsou ty lepší případy. Může to totiž skončit i daleko jinak, daleko hůře. V síti se totiž ukrývá minimálně 220 voltů, a když ty se pustí do jednoho jediného člověka… Nemluvě už ani o tom, že existují i součástky, jež i z tohoto napětí vytvoří ještě větší „zásobičku“ a jsou o to nebezpečnější.
elektroměry v domě
A pokud to snad člověka přímo nepraští, nemusí jít o štěstí. Může dojít i k požáru, a to hned stejně jako až po delší době. A to nás také přijde draho.
A tak by se měly podobné opravy svěřit do rukou odborníků. Třeba do rukou .
To jsou totiž lidé, kteří tomu rozumí a zajistí nám naše pohodlí a bezpečí. A i kdyby se při takové opravě někomu něco stalo, my to nebudeme. Heuréka!