Co je ke čtení, co je k podpalu?

Nechutí ke čtení trpí často studenti. Musí při studiu číst, soustředit se a přemýšlet tak intenzivně, že vzít do ruky knížku a nechat se vtáhnout do příběhu se již nedaří, ztrácí koncentraci. S tímto problémem pomáhá změny formy učení, je třeba využívat i zvukových, vizuálních podnětů. Tím myslím nejen neoblíbené přednášky, ale i online kurzy, weby s pokusy, statistické vizualizace a mnoho dalšího. Sil k četbě pak zbývá více.
staré noviny
Když se číst přeci jen rozhodneme, nastává další problém, co si vybrat? V tomto poslouží dobře jak české, tak mezinárodní weby s recenzemi. Pro „nečtenáře“ jsou dobrou pomůckou audioknihy, které lze poslouchat i na cestě do práce, za volantem apod.
stránka slovníku
Kdo sec cítí provinile, že četbou mrhá časem, nechť čte v cizím jazyce. Neproduktivní zábavu tím přetransformuje na příjemnou a efektivní formu studia.
Na sociálních médiích filtrujte, co se vám zobrazuje. Pozor na dezinformační weby a hoaxy (falešné poplašné zprávy)! Vhodné je najít si několik uživatelů, kteří spolehlivě, pravdivě a zeširoka informují o dění kolem nás, jejich zdrojů se držet. A nezavrhujte, Twitter, informačně je hodnotnější než Facebook, i když k zábavě neposlouží. Pokud vidíte kontroverzní titulek, který vás rozlítí, nesdílejte to okamžitě se svými přáteli. Lépe je si článek napřed přečíst a prověřit pravdivost, než šířit lži dále.
brýle na knize
Pokud si objednáváte noviny či časopisy, případně je kupujete, zvažte, zda za to stojí . Velkou část informací totiž získáte bezplatně na internetu. Kvalitní tisk by se měl odlišovat jazykově, úrovní korektury, grafickým zpracováním. Hlavně ale výběrem témat, nestranností, případně by měl deklarovat, komu straní. Pohlídejte si, že nejste jen loutkou něčích zájmů, za což si navíc platíte.
Nezapomínejte, že náš čas je omezený, přemýšlejte tedy, co k sobě pustíte!