Jaká rizika přináší hypotéka bez dokládání příjmů

Mnoho lidí, zvláště mladých, touží po vlastním bydlení. Bohužel obvykle nemají našetřeno dostatek peněz a nemají dosud stálé zaměstnání či dostatečný plat na to, aby jim byla schválena klasická hypotéka. Co tedy mohou dělat? Jednou z možností je zkrátka počkat a potřebnou částku si postupně našetřit a do té doby bydlet buď u rodičů, nebo v pronájmu. Tou druhou je hypotéka bez dokládání příjmů.
znázornění počítání hypotéky

Co to v praxi znamená? Nic jiného než to, že k tomu, aby vám společnost schválila hypotéku, nepotřebujete doložit svůj měsíční příjem a ani si vás neověřují v databázi dlužníků. To představuje cestu k vysněnému domu či bytu pro mnoho lidí, kteří by si jej jinak nemohli dovolit. Málokdo se však zamyslí nad riziky, které tento způsob financování nemovitosti přináší zvláště pro chudší lidi.

První, o čem bychom měli popřemýšlet, je to, že tento typ půjčky bývá obvykle zatížen většími úroky i poplatky než hypotéka klasická. Je to samozřejmě kvůli tomu, že se neověřuje schopnost dlužníka řádně splácet.

A je to také využití mezery na trhu, neboť lidé, kteří chtějí bydlení, nepřemýšlí, že v konečném důsledku zaplatí právě na úrocích a různých poplatcích částku více než dvojnásobnou oproti půjčce. To však těmto společnostem vyhovuje, neboť mají vyšší zisky. Koneckonců podstupují i vyšší riziko, že jejich klient nebude schopen měsíční částku uhradit. A nebudeme si nalhávat, toto je případ většiny lidí, kteří si berou podobný typ půjček.
cílem hypotéky je koupě domu

Proč tedy tyto společnosti takový produkt nabízejí, proč podstupují takové riziko? Pravda je, že se jim to vyplatí. Je totiž sice pravda, že klient není schopen splácet. To je ale v pořádku, neboť částka, kterou dluží, stále narůstá spolu úroky z prodlení a dalšími poplatky. A pokud nezaplatí delší dobu, přijde ke slovu exekuce. Ta nakonec zabaví majetek v hodnotě mnohem vyšší, než byla původní půjčená částka. Firma si tedy nakonec připíše velmi tučný zisk.

A to je jedna z hlavních pastí tohoto způsobu financování koupě či rekonstrukce domu nebo bytu. Než na takovouto nabídku kývneme, měli bychom se opravdu pořádně zamyslet, zda jsme schopni nejen nyní, ale i v budoucnu měsíčně dávat pryč takovou částku, a to po několik příštích let.

Zároveň je dobré si pořádně přečíst smlouvu, hlavně část, kde jsou vyjmenována různá penále a zvláštní poplatky. Spolu s tím si spočítejme i výši úroku, abychom zjistili, jakou částku nakonec zaplatíme. Možná zjistíte, že je výhodnější nějakou dobu počkat, než budete mít vyšší příjem nebo než si dostatek peněz našetříte klasickou cestou. Věřte, vyplatí se to.